Een route terug naar Aruba

Na haar studie psychologie in Utrecht keerde Antoniette in 2012 terug naar Aruba. Daar merkte ze al snel dat bijscholing minder vanzelfsprekend is dan in Nederland. “Wanneer je op de eilanden woont, zijn de studiemogelijkheden beperkter. Je moet echt zelf actief blijven zoeken naar manieren om je verder te ontwikkelen.”

Ze werkte als schoolpsycholoog en later in de specialistische GGZ, en runt inmiddels samen met collega’s een eigen praktijk. Ook haar persoonlijke leven speelt een rol in haar werk. Als moeder van een zoon van bijna 10 met autisme en ADHD ervaart ze haar vakgebied van dichtbij. “Daardoor komt ontwikkelingspsychopathologie heel dichtbij. Niet alleen vanuit de theorie, maar ook vanuit het dagelijks leven. Dat maakt het onderwerp voor mij zowel professioneel als persoonlijk heel betekenisvol.”

Een kans die voelde als een lot uit de loterij

Toen in 2019 de eerste GZ-opleiding in de Caribbean startte, leek deelname eerst buiten bereik. “Toen ik hoorde dat ik toch mee kon doen, voelde dat echt als het winnen van de loterij. Zo’n kans komt niet vaak voorbij, zeker niet omdat het de eerste opleidingsronde was. Als ik eraan terugdenk, voelt het nog steeds als winst.”

Wat haar vooral bijbleef, was de manier waarop de opleiding haar blik verbreedde. “Een van de belangrijkste dingen die ik heb meegenomen, is om altijd vanuit meerdere perspectieven te kijken. “Multimethodisch, multi-informant en multidimensioneel werken helpt om tunnelvisie te voorkomen.”

Ook de samenwerking met collega’s van andere eilanden maakte indruk.
“Je ziet hoe anderen met dezelfde uitdagingen omgaan. Dat verrijkt je als professional.”

Van deelnemer naar docent

Inmiddels geeft Antoniette zelf les binnen de module ontwikkelingspsychopathologie. Spannend was het in het begin wel. “Ik was eerlijk gezegd best nerveus. Drie dagen lesgeven is toch anders dan een presentatie.”

Voor haar was het belangrijk om vanaf het begin een veilig leerklimaat te creëren. “Ik vertel dat ik zelf een paar jaar geleden nog op hun plek zat. Dat creëert meteen verbinding.” Tijdens lange lesdagen houdt ze de energie actief hoog. “Soms zetten we even muziek op en bewegen we. Dat helpt echt om scherp te blijven.”

Generalistisch werken op de eilanden

Volgens Antoniette is de GZ-opleiding juist in de Caribbean van grote waarde, omdat psychologen op de eilanden vaak generalistisch werken. “Op Aruba hebben we geen aparte klinieken voor één specifieke stoornis. Als psycholoog krijg je van alles op je pad: van eetstoornissen tot persoonlijkheidsproblematiek of ADHD. Je moet je dus voortdurend blijven verdiepen en verbreden.”

De opleiding stimuleert die brede blik en samenwerking. Het biopsychosociale perspectief speelt daarin een belangrijke rol. “Als er een kind wordt aangemeld, kijken we niet alleen naar het kind zelf. We kijken ook naar het gezin, de ouders, de omgeving. Die context is ontzettend belangrijk.”

De kracht van verbinding

Wat de opleiding extra bijzonder maakt, is de onderlinge verbondenheid. “We hebben nog steeds contact met onze mede-PIOG’s. We helpen elkaar en blijven elkaar opzoeken.”

Dat netwerk ziet ze als een blijvende meerwaarde. “Die groep blijft bestaan, ook na de opleiding. Dat is een enorme kracht.”

Doorbouwen aan de toekomst

Voor de toekomst heeft Antoniette één duidelijke wens: dat de GZ-opleiding een vaste plek blijft houden in de Caribbean. “Elke keer dat de opleiding start, is dat winst voor onze eilanden. We hebben simpelweg meer GZ-psychologen nodig.”

Ze ziet ook al toekomstige docenten ontstaan. “Soms denk ik: jij zou dit later ook kunnen doen. Zo blijft kennis doorgegeven.”

Durven groeien

Tot slot heeft Antoniette veel respect voor de psychologen die de opleiding volgen. “De meeste deelnemers hebben al jaren werkervaring, vaak ook een gezin en een druk leven. En toch kiezen ze ervoor om twee jaar lang intensief te investeren in hun ontwikkeling.”

Die stap vraagt moed, vindt ze. “Je stapt echt uit je comfortzone. Maar juist daar vindt groei plaats.”

En dat is precies waar de GZ-opleiding volgens haar voor staat: samen leren, elkaar versterken en bouwen aan een toekomstbestendige geestelijke gezondheidszorg in de Caribbean.